امروز

جمعه, ۲۱ تیر , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۵:۴۱ قبل از ظهر

سایز متن   /

[ad_1]

وزیر خارجه سابق آمریکا و نامزد مطرح رقابت های درون حزبی دمکرات برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور، دستمایه طنز انتخاباتی یک سایت تخصصی «جوک خبر» با موضوع صدور دستور قتل ۲۰۰ هزار در نوار غزه شد که دربرخی رسانه ها به عنوان خبر واقعی بازتاب یافت. در ایران نیز روزنامه کیهان این مطلب طنز را در صفحه اول خود و به شکل ویژه پوشش داد.

وبسایت انگلیسی زبان The Mideast Beast رویکرد خبرسازی با گرایش طنز و کمدی سیاه از موضوعات مختلف مرتبط با خاورمیانه را انجام می دهد که واقعیت ندارد و در حالی که خود آشکارا غیرواقعی بودن مطالب را مورد تاکید قرار داده است، اما به عنوان مطالب مستند مورد استفاده برخی رسانه های منطقه به ویژه عربی قرار می گیرد.

این سایت در تازه ترین اقدام، یک خبر به نقل از هیلاری کلینتون و نسبت دادن منبع خبر خود به روزنامه گاردین چاپ انگلیس، نوشته است که اگر رییس جمهوری آینده آمریکا شوم «در جنگ بعدی به اسرائیل اجازه می دهم نه دو هزار نفر بلکه ۲۰۰ هزار نفر را در غزه بکشد».

این سایت برای مستند نمایی مطلب انتشار یافته، افزوده است: این متن را از نامه هیلاری کلینتون به یک سرمایه دار یهودی اسراییلی و آمریکایی به نام «حییم سبان» به دست آورده که شامل قصد صدور فرمان قتل بیش از ۱۰ درصد فلسطینان ساکن غزه است.

سایت انتشار دهنده این خبر در مورد فعالیت های خبرسازی خود تاکید کرده است: The Mideast Beast تارنمایی است که اخبار ساختگی دارای تم طنز و کمدی سیاه با موضوعات مرتبط با خاورمیانه و صرفا برای هجو گویی و سرگرمی از هر کس یا هر فردی تولید می کند و هرآنچه در سایت TMB می خوانید به هیچ وجه، شکل یا فرمی جدی ندارد. هدف ما فقط ایجاد کمی خنده در مورد این منطقه… است و حتی در مورد اینکه با موضوعات منتشره موافق یا مخالف هستید، ایمیل نزنید.

در صفحات مختلف این سایت، اخبار یا گزارش های مجعول مختلفی منتسب به منابع رسمی غربی، عربی و … دیده می شود که در نگاه اول خواننده را فریب می دهد، اما ضربه نهایی به اعتبار و وثوق این خبر را دو واژه stair یا comedy می زند که در بسیاری موارد رسانه هایی که این اخبار را بازتاب می دهند، به آن توجه نمی کنند.

تاکنون چندین مورد از اخبار این سایت بدون توجه به شناسنامه فعالیت این سایت در چرخش رسانه ای از سوی برخی رسانه های داخلی و بسیاری از رسانه های عربی انتشار یافته است.

شایعاتی مانند زنده بودن بن لادن و صدام نیز از دیگر اخبار انتشار یافته در این سایت است که پس از استفاده در یک رسانه، رسانه های دیگر نیز بدون مراجعه به سایت اصلی و اطلاع از فعالیت تخصصی آن ها را منتشر می کنند.

روزنامه کیهان نیز امروز دچار همین خطای فاحش شد و سخنان جعلی هیلاری کلینتون را منتشر کرد.

این روزنامه مطلب طنز درباره هیلاری کلینتون را در صفحه اول خود و به شکل بسیار برجسته پوشش داده است.

متن کامل گزارش سایت اینترنتی طنز «مید ایست بیست» به شرح زیر است:

کلینتون: در جنگ بعدی مجوز قتل عام ۲۰۰ هزار فلسطینی را به اسراییل خواهم داد

هیلاری کلینتون نامزد پیشتاز دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نامه ای به میلیاردر یهودی به وی وعده داد که از اسراییل در جنگ بعدی در نوار غزه حمایت خواهد کرد.

این نامه که خطاب به «حیم سابان» میلیاردر یهودی-آمریکایی در هفته گذشته نوشته و اکنون فاش شده است، چراغ سبز رئیس جمهور بعدی احتمالی آمریکا برای کشتار ۱۰ درصد از فلسطینی های تحت محاصره محسوب می شود.

در این نامه که به دست روزنامه گاردین رسیده آمده است: «صراحتا اسرائیل در سال گذشته به حماس درسی سختی نداد. درست است. اوباما در قبال هم پیمان دموکراتیک ما بیش از حد سختگیری و در قبال دشمن مان بیش از حد ملایمت نشان داده است. من در صورتی که رئیس جمهور آمریکا شوم از این سرزمین یهودی از لحاظ نظامی، دیپلماتیک، اقتصادی و اخلاقی حمایت خواهم کرد تا حماس را شکست دهد – و اگر این به معنی کشتار ۲۰۰ هزار نفر از مردم غزه باشد هم مشکلی ندارد.»

در ادامه این نامه آمده است: «ما به عنوان دموکرات‌ های واقعگرا درک می ‌کنیم که نتیجه غیرقابل اجتناب در جنگ با تروریسم خسارات جانبی آن است. من مادر، و مادربزرگ و حامی خستگی‌ ناپذیر حقوق کودکان هستم اما این بدان معنی نیست که به اسرائیل اجازه نخواهم داد به سکوهای پرتاب موشک در مدارس غزه حمله نکند. کسانی که اجازه می ‌دهند کودکانشان به عنوان سپر انسانی مورد استفاده قرار گیرند، باید شاهد دفن کودکانشان زیر بمب‌ های یک تُنی باشند.»

به نوشته گاردین، این نامه همراه با یک نامه دیگر ارسال شده که بر خلاف نامه اول با کمال میل در معرض دید عموم قرار گرفته و در آن از سابان درباره این که چگونه می ‌توان با جنبش تحریم جهانی علیه اسرائیل مقابله کرد، مشورت گرفته شده است.

در واکنش به انتقادات در پی افشای دومین نامه، ستاد تبلیغاتی کلینتون آن را اشکال تایپی دانسته و رقم را از ۲۰۰ هزار به ۲۰ هزار کاهش داده است.

در انتهای گزارش تأکید شده است: «قابل توجه کند ذهن ها، این مطلب طنز بود!»

در قسمت معرفی سایت themideastbeast می خوانیم:

سایت مید ایست بیست یک سایت خبر طنز و کمدی تلخ است که با مقاصد کمدی و سرگرمی مطالبی را در خصوص خاورمیانه منتشر می کند.

هر آنچه که شما در این سایت می خوانید کاملا ساختگی است و شما نباید ما را به هیچ وجه جدی بگیرید.

نکته: لطفا به ما ایمیل نزنید و نظر خود را درباره اخبارمان بیان نکنید. زیرا آنها همگی طنز و کمدی است.

هدف ما: فقط نشاندن لبخند بر روی لبان شما درباره این منطقه است.

[ad_2]

عضویت درگروه بالاسری
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس