دانستنی های دخترانه و زنانه

دانستنی های دخترانه و زنانهReviewed by بلانیان on Sep 10Rating:

دانستنی های دخترانه و زنانه

دانستنی های دخترانه و زنانه

سرتان درد می‌گیرد؟ احساس خستگی دارید و فکر می‌کنید معده‌تان نفخ کرده است؟ به هر صحبتی که با آن موافق نباشید، واکنش نشان می‌دهید و زود عصبانی می‌شوید و اگر کسی ناراحتتان کند، می‌زنید زیر گریه؟ بعد از این ناراحتی‌ها هم به جای اینکه قهر کنید خودتان را در اتاقی حبس می‌کنید، شروع می‌کنید به خوردن، حتی چیزی بیش از معمول غذا می‌خورید؟

اگر جوابتان مثبت است احتمالا دچار علایم پیش از قاعدگی شده‌اید. همه این علایم‌‌ همان علایم پیش از قاعدگی است که در اغلب زنان پیش از شروع قاعدگی شروع می‌شود.

محققان معتقدند، فرضیه‌های گوناگونی مثل نامتعادل بودن استروژن و پروژسترون، کمبودهای ویتامین و افزایش بیش از حد پروستاگلاندین‌ها در بروز این علایم نقش دارند. سردرد، خستگی، درد قسمت تحتانی پشت، بزرگی و دردناک شدن پستان‌ها واحساس پری شکم از نشانه‌های نشانگان پیش از قاعدگی است. بی‌قراری، تحریک‌پذیری عمومی و تغییرات خلق و خو، ترس از بی‌اختیاری و از دست دادن کنترل، پرخوری و حملات کوتاه مدت گریه از جمله علایمی است که زنان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

البته ممکن است علایم در زنی با زن دیگر و در یک دوره قاعدگی با قاعدگی بعدی کمی متفاوت باشد. زندگی پراسترس با شدت این علایم ارتباط دارد. رفتارهای زنان در این دوره حتی بر روابط آن‌ها با دیگر افراد خانواده مخصوصا همسر تاثیر سوء می‌گذارد. از این رو، آگاه کردن همسر از این علایم و دلیل تغییر رفتار‌ها و درک همسر در کاهش علایم این نشانگان تاثیر زیادی دارد. این حالات می‌تواند عاملی برای کاهش قدرت کار، حوادث شغلی و غیبت از کار باشد.

چگونه با این تغییرات تطابق پیدا کنم؟

کاهش اضطراب ناشی از ناپایداری خلق و خو، گریه کردن، پرخوری، ترس از دست دادن اختیار توانایی تطابق روابط عادی با افراد خانواده و محل کار، قهر نکردن و آگاهی از اینکه این علایم مربوط به این نشانگان است، در کاهش علایم موثر است.

روش‌های مثبت کنترل مثل توصیه‌هایی به شوهر برای اینکه به همسرش کمک کند: کمک در نگهداری فرزندان و حمایت او در این کار موجب بهتر شدن روحیه زنان می‌شود. زنان می‌توانند با تعیین زمان قاعدگی، روزهای قبل از قاعدگی را که ممکن است دچار این علایم شوند مشخص کرده و در این روز‌ها با انجام ورزش و تکنیک‌های انبساط فکری بر مشکلات این دوره غلبه کنند.

برنامه‌های زندگی خود را طوری تنظیم کنند که در این دوران بیشتر بتوانند استراحت کنند و پروتئین بیشتر و قند و نمک کمتر مصرف کنند. مصرف غذاهایی مانند غلات سبوس‌دار، آجیل و سبزی‌های سبز طی این دوران در کاهش علایم کمک کننده است. هرگز نباید سیگار بکشند و الکل مصرف کنند و در مواردی که علایم شدید است از داروهایی که پزشک تجویز کرده مصرف کنند.

هر ماه آزارم می‌دهد

درد قبل از قاعدگی یا دیسمنوره، دردی است که علت مرضی ندارد. این درد گاهی موجب غیبت از کار و یا ناکارایی می‌شود. این درد عارضه شایعی است که تعداد زیادی از دختران و زنان با نزدیک شدن به دوره قاعدگی از آن وحشت دارند. به نظر می‌رسد انقباضات دردناک، ناشی از مقدار موادی به نام پروستاگلاندین‌ها باشد که موجب انقباض عروق و رحم می‌شوند. اضطراب و تنش‌های عصبی در بروز این حالت موثر است. با بالا رفتن سن، شدت درد عموما کمتر می‌شود و اغلب بعد از زایمان بهبود پیدا می‌کند. انقباضات با شروع خون‌ریزی کمتر می‌شود. گاهی لرز، تهوع و استفراغ و درد بالای ران‌ها حتی تا روزهای پایانی قاعدگی وجود دارد. در مواردی که درد بسیار شدید و غیرقابل تحمل است بهتر است از سوی یک متخصص زنان بررسی و معاینه شود، چون ممکن است به علت تنگی گردن رحم و بعضی بیماری‌های دیگر باشد.

چند روش ساده برای کاهش درد قاعدگی

بسیاری از زنان در دوران قاعدگی دچار گرفتگی عضلانی می‌شوند. گرفتگی عضلانی دوران قاعدگی نیز به دلیل ترشح پروستاگلاندین ها است، این ماده موجب انقباض عضلات رحم می‌شود تا در مدت قاعدگی بافت و مایعات را از رحم خارج کند. میزان زیاد پروستاگلاندین‌ها موجب گرفتگی‌های عضلانی رحم می‌شود.

رعایت نکات زیر به شما کمک می‌کند تا حدود زیادی آرامش پیدا کنید:

۱) در خوردن غذا زیاده‌روی نکنید. از خوردن غذاهای بسیار شیرین و پرنمک بپرهیزید. در غیر این صورت احساس بی‌حالی می‌کنید. به جای خوردن غذاهای حجیم و زیاد، بیشتر از میوه و سبزی، ‌مرغ و ماهی استفاده کنید و سعی کنید آن‌ها را در وعده‌های کوچک مصرف کنید.

۲) ویتامین مصرف کنید. بسیاری از بیماران وقتی انواع ویتامین و مواد معدنی به مقدار مناسب دریافت می‌کنند کمتر دچار گرفتگی‌های عضلانی می‌شوند. استفاده از کلسیم و مواد معدنی دیگر می‌تواند اثرات خوبی در کاهش درد این دوران داشته باشد.

۳) کافئین نخورید. کافئین موجود در قهوه، چای و نوشابه‌های گازدار، کولا و شکلات می‌تواند منجر به عصبانیت شده و دردهای قاعدگی را تشدید کند.

۴) خود را گرم کنید. گرما جریان خون را سرعت می‌بخشد و به عضلات استراحت می‌دهد که این کار برای ناحیه لگنی بسیار مهم است. چای داغ و استفاده از کیسه آب داغ و تشک حرارتی در شکم در کاهش درد موثر است.

۵) قدم بزنید، به ویژه قبل از شروع قاعدگی. با پیاده‌روی درد قاعدگی را کمتر احساس می‌کنید و تحمل درد کمی راحت‌تر می‌شود.

۶) از داروهای مسکن کمک بگیرید. استفاده از استامینوفن برای تسکین دردهای گرفتگی عضلانی مفید است. البته قبل از آن می‌توانید با پزشک مشورت کنید. شاید پزشک داروی موثر‌تر و بهتری را برای کاهش دردتان توصیه کند.

۷) فعالیت‌های عادی و روزمره خود را قطع نکنید، بلکه کارهای خود را کمی سبک‌تر کنید، زیرا مشغولیت ذهنی درد را تسکین می‌دهد.

۸) با تجویز پزشک قبل از شروع انقباضات و زمان احتمالی شروع درد هر چهار ساعت یک بار مسکن مصرف کنید. در صورت لزوم ممکن است پزشک برایتان داروی ضد انقباض و آرام‌بخش و ضد تهوع هم تجویز کند.

۹) در خوردن غذا زیاده‌روی نکنید. رژیم غذایی سالم، گرفتگی عضلانی را درمان نمی‌کند، اما احساس تندرستی به شما می‌دهد. از خوردن غذاهای شیرین و پر نمک بپرهیزید. در عوض میوه، سبزی، مرغ و ماهی بخورید و در طول روز به جای سه وعده حجیم، چند وعده کوچک بخورید.

۱۰) از مصرف موادمعدنی غافل نشوید. موادمعدنی مثل کلسیم، پتاسیم و منیزیم در کاهش درد موثر هستند.

۱۱) ماساژ درمانی در کاهش درد موثر است. می‌توانید با ماساژدادن شکم از درد بکاهید. گرم کردن شکم گاهی درد را تسکین می‌دهد. از کیسه آب گرم هم می‌توانید روی شکم خود استفاده کنید.

۱۲) تمرین‌های کششی یوگا در خلال قاعدگی می‌تواند سودمند باشد. قدم زدن علاوه بر اثرات جسمی در کاهش درد، موجب احساس آرامش و کاهش استرس هم می‌شود که این می‌تواند در تسکین درد روشی خوب و موثر باشد.

منبع : تنظیم خانواده

 

About Author

Add a Comment