حمام آب یخ به ریکاوری عضلات و چربی سوزی بدن کمک می کند؟

حمام آب یخ به ریکاوری عضلات و چربی سوزی بدن کمک می کند؟Reviewed by بلانیان on Jan 13Rating: 5.0

فواید حمام آب یخ برای ترمیم و ریکاوری عضلات و چربی سوزی بدن ورزشکاران

برای قهرمانان ورزشی و آن‌هایی که تمرین می‌کنند، بسیار متداول است که بعد از تمرین برای به حداقل رساندن درد عضلانی، جلوگیری از تورم و بهبود سری‌تر کشیدگی عضلانی، به خصوص بعد از مسابقات یا تمرینات شدید در آب یخ غوطه ور شوند. حمام یخ یک روش استاندارد در میان زبده‌ترین ورزشکاران حرفه‌ای است، در حالیکه بقیه از آب درمانی متضاد استفاده می‌کنند، یعنی استفاده متناوب از آب سرد و آب گرم برای تسکین عضلات خسته یا ملتهب. اما آیا حمام یخ واقعا برای عضلات مفید است؟ آیا واقعا به ریکاوری عضلات بعد از تمرین کمک می‌کند؟

حمام آب یخ

حمام آب یخ

تئوری حمام یخ

با توجه به تئوری حمام یخ، تمرین شدید باعث پارگی‌های کوچک در عضلات به نام میکروتروما می‌شود. هنگامیکه عضله آسیب می‌بیند، مواد محرک شیمیایی آزاد می‌کند که گیرنده‌های درد را تحریک کرده و به همین دلیل ما بعد از کشیده شدن عضلات‌مان، احساس درد می‌کنیم. این پارگی‌ها به سلول‌های عضلات آسیب می‌رسانند. یک راه برای جلوگیری از این مسأله، فرو بردن ناحیه آسیب دیده در آب سرد، ۲۴ تا ۷۲ ساعت بعد از تمرین است. حمام یخ دارای مزایای زیر می‌باشد:

• فراورده‌های زائد مایع مانند اسید لاکتیک را از بافت‌های عضلانی بیرون می‌کشد و عروق خونی را منقبض می‌کند.

• سوخت و ساز را افزایش می‌دهد و فرآیندهای فیزیولوژیکی بدن را کند می‌سازد.

• تجزیه بافت‌های عضلانی را به حداقل می‌رساند و از تورم، درد و التهاب عضلات جلوگیری می‌کند.

هنگامیکه شما خودتان را بعد از حمام یخ گرم می‌کنید، خون با سرعت بسیار سریع‌تری در رگ‌ها به جریان می‌افتد تا درجه حرارت بدن را به حالت طبیعی در بیاورد. این امر به روند بهبودی سریع‌تر منجر می‌گردد. در حالیکه هیچ زمان ثابت و معینی برای غوطه ور شدن در آب یخ وجود ندارد، اکثر مربیان توصیه می‌کنند که حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه در حمام یخ غوطه ور شوید و بیشتر از ۲۰ دقیقه در آب یخ نمانید. درجه حرارت ایده آل برای حمام یخ حدود ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد است.

مزایای غوطه ور شدن در آب یخ

با توجه به یک آزمون بالینی که توسط بخش سلامت و علوم توانبخشی در دانشگاه اولستر در ایرلند شمالی انجام شد، به نظر می‌رسد که غوطه وری در آب یخ، تاثیرات مثبتی بر بدن می‌گذارد. به غیر از افزایش قابلیت‌های درمان طبیعی بدن، در ادامه سایر مزایایی که از حمام یخ دریافت می‌کنید را بیان می‌کنیم:

درد را به حداقل می‌رساند

در حدود ۱۷ آزمایش بالینی که شامل بیش از ۳۶۰ شرکت کننده بود که بعد از تمرین قدرتی، دویدن یا دوچرخه سواری استراحت کرده بودند یا در حمام یخ غوطه ور شدند، محققان به این نتیجه رسیدند که به نظر می رسد حمام آب یخ باعث تسکین سریع‌تر دردهای عضلانی می‌شود که این مسأله، زمان بهبودی را اساسا کاهش می‌دهد.

ممکن است به سوزاندن چربی کمک کند

ممکن است حمام یخ، کاری بیشتر از تسکین عضلات خسته انجام دهد و در واقع به شما کمک کند که چربی بیشتری بسوزانید. یک کتاب منتشر شده توسط تیم فریس با عنوان The Four Hour Body، احتمال افزایش سرعت سوخت و ساز یک فرد توسط حمام یخ را بررسی کرد. فریس در این کتاب ادعا می‌کند که حمام یخ می‌تواند به شخص کمک کند که به اندازه ۳۰۰ درصد چربی بسوزاند. به علاوه، یک مقاله توسط LiveStrong از این ادعا در یک مقاله پشتیبانی می‌کند.

این گزارش خاطر نشان می‌کند: یک دانشمند ناسا به اخبار ABC گفت که هیچ مبالغه ای وجود ندارد. در مطالعه اثرات درجه حرارت بر فضانوردان، او مشاهده کرد که متابولیسم افراد در محیط‌هایی با درجه حرارت ۱۵ درجه سانتیگراد، ۲۰ درصد افزایش می‌یابد. یک محقق Joslin به رادیوی ملی گفت که ۸۵ گرم چربی قهوه ای می‌تواند روزانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ کالری بسوزاند. /

About Author

Add a Comment