امروز

سه شنبه, ۸ آذر , ۱۴۰۱

  ساعت

۲۱:۳۶ بعد از ظهر

سایز متن   /

[ad_1]

محمدرضا پورابراهیمی ، در مورد برگزاری جلسه دیروز کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۵ مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: دولت در ارائه لوایح بودجه ۹۵ و برنامه ششم توسعه با تأخیر زمانی اقدام کرده است.

وی افزود: براساس ضوابط و مقررات دولت مکلف بود لایحه برنامه ششم توسعه را یک و نیم سال قبل از پایان زمان برنامه پنجم ارائه کند، که در این امر بیش از یک سال تأخیر داشته است و عملاً دست مجلس را برای اینکه می‌توانست در بازه زمانی مشخص مهم‌ترین سند اقتصاد بلندمدت کشور را تصویب کند، بست.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۵ با اشاره به اینکه لایحه بودجه سال آینده هم با بیش از ۴۰ روز تأخیر به مجلس داده شد، گفت: با توجه به ضوابط و مقررات و آیین‌نامه داخلی مجلس باید بتوانیم متناسب با قوانین اقدام کنیم.

پورابراهیمی ادامه داد: براساس ضوابط و مقررات داخلی مجلس از زمان ارائه لایحه بودجه به مجلس، نمایندگان ۱۰ روز فرصت دارند که پیشنهادهای خود را ارائه دهند و بعد از جمع‌آوری نظرات، لایحه در کمیسیون تخصصی و بعد از آن در کمیسیون تلفیق مورد بررسی قرار می‌گیرد.

لایحه بودجه تا پایان سال در کمیسیون تلفیق نهایی می‌شود

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه حدود ۲۰ روز کمیسیون تلفیق بودجه برای بررسی بند بند احکام بودجه سال زمان نیاز دارد، گفت: لایحه بودجه بعد از تصویب در کمیسیون تلفیق در صحن علنی مجلس مورد تصویب قرار می‌گیرد.

وی با توجه به تأخیر در لایحه بودجه ۹۵، گفت: هفته گذشته لایحه بودجه سال آینده به مجلس داده شد و نمایندگان و کمیسیون‌های مجلس در حال بررسی آن هستند و دیروز اولین نشست کمیسیون تلفیق بودجه ۹۵ برگزار و هیئت رئیسه کمیسیون انتخاب شد.

پورابراهیمی از برگزاری دومین جلسه کمیسیون تلفیق بودجه ۹۵ در هفته آینده خبر داد و بیان کرد: در جلسه هفته آینده آیین‌نامه داخلی و برنامه زمان‌بندی نشست‌ها و جلسات کمیسیون  را در فاصله زمانی باقی‌مانده تا روزهای کاری مجلس تعیین و تصویب می‌کند.

وی با اعلام اینکه کمیسیون تلفیق فقط می‌تواند چند جلسه در هفته آینده داشته باشد، ادامه داد: بعد از آن وارد زمان انتخابات مجلس دهم می‌شویم و بعد از انتخابات هم فقط سه هفته زمان داریم، که عملاً با توجه به برنامه زمان‌بندی مرتبط با موضوع بررسی لایحه بودجه براساس آیین‌نامه داخلی، امکان بررسی و تصویب آن در سال جاری وجود ندارد.

تصویب لایحه بودجه ۹۵ به سال آینده موکول می‌شود

سخنگوی کمیسیون تلفیق اضافه کرد: تصویب لایحه بودجه ۹۵ به سال آینده موکول می‌شود و اگر بتوانیم تلاش کنیم، می‌توانیم تا پایان سال بررسی لایحه بودجه را در کمیسیون تلفیق نهایی کنیم و بعد از آن لایحه بودجه به صحن علنی مجلس ارسال می‌شود که در صحن هم تصویب لایحه یک ماه زمان می‌برد.

پورابراهیمی گفت: به‌دلیل تأخیر دولت در ارائه لایحه بودجه، امکان استفاده از منابع مرتبط با بودجه برای سال ۹۵ بدون تصویب لایحه وجود ندارد، لذا دولت مکلف است لایحه بودجه چنددوازدهمی را ارائه دهد تا مجلس تصویب کند که این تجربه برای سال‌‎های گذشته و دولت قبل هم وجود داشت که لایحه بودجه را در سال مربوطه تصویب کردیم که دولت یازدهم هم باید به همین شکل عمل کند.

وی با ابراز اینکه هر گونه اقدام بدون تصویب بودجه چنددوازدهم که درآیین‌نامه آمده است، عملاً امکان پذیر نیست و خلاف مقررات محسوب می‌شود، اظهار داشت: پیشنهاد و جمع‌بندی دیروز کمیسیون تلفیق در مجلس این است که باید همزمان با بررسی لایحه بودجه، به‌شکل موازی موضوع تصویب بودجه چنددوازدهمی که امکان پرداخت دولت را برای ابتدای سال آینده فراهم کند، انجام شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد اینکه اگر دولت لایحه چنددوازدهم را پیشنهاد ندهد، مجلس چه اقدامی انجام می‌دهد، افزود: مسیر قانونی را طی می‌کنیم و ضوابط قانونی مبنای تصمیم مجلس است.

این نماینده مردم در خانه ملت در خصوص اینکه لایحه بودجه براساس کدام برنامه تصویب می‌شود، پاسخ داد: با توجه به اینکه برنامه ششم نداریم، قاعدتاً لایحه بودجه براساس برنامه پنجم تصویب می‌شود، زیرا برنامه ششمی به مجلس ارائه نشده است.

لایحه‌ برنامه ششم، برنامه نیست/کمیسیون اقتصادی هم کلیات را رد کرد

پورابراهیمی با بیان اینکه لایحه‌ای که دولت به مجلس داده، برنامه نیست، گفت: برخی از کمیسیون‌ها مانند کمیسیون اقتصادی کلیات لایحه برنامه ششم را رد کردند و متنی هم که دولت ارائه کرده، احکامی است که نیاز به برنامه دارد.

وی تصریح کرد: دولت در متن پیشنهادی خود، عملاً اعتراف کرده که برنامه را در دولت می‌خواهد بنویسد و این مغایر و مخالف صریح تنظیم برنامه‌های پنج‌ساله است که مطرح می‌شود، لذا عملاً برنامه‌ای وجود ندارد که براساس آن بودجه نوشته شود و فقط اسم چیزی که ارائه شده، برنامه است.

برنامه پنجم یک سال تمدید می‌شود

سخنگوی کمیسیون تلفیق با تأکید بر اینکه برنامه پنجم توسعه یک سال تمدید می‌شود و راهی جز این نیست، گفت: احتمالاً مجلس لایحه برنامه ششم را که دولت ارائه کرده است عودت می‌دهد، آنچه ارائه شده احکامی برای مقدمه‌ برنامه است.

وی گفت: در متنی که در قالب برنامه ششم ارائه شده، دولت تعریف کرده که برنامه توسط دولت تعریف و تصویب می‌شود، در حالی که این موضوع مدنظر مجلس نیست.

دولت یازدهم در تدوین لایحه برنامه‌ بدعت کرد

پورابراهیمی بیان کرد: این اقدام یک بدعت در تدوین برنامه‌ها در کشور است که کسی به خود اجازه دهد احکامی را به مجلس ارائه دهد و بگوید “برنامه را بعداً می‌نویسم”، که چنین چیزی وجود ندارد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق تصریح کرد:  به‌احتمال زیاد مجلس لایحه برنامه ششم را یا به دولت عودت می‌دهد و  یا بررسی نمی‌کند.

عضو کمیسیون اقتصاد مقاومتی در پاسخ به این سؤال که دولت لوایح برنامه و بودجه را براساس اقتصاد مقاومتی تدوین کرده است یا نه، اظهار داشت: لایحه برنامه ششم، براساس اقتصاد مقاومتی نوشته نشده است و در لایحه بودجه‌‎ در برخی موارد مانند کاهش سهم نفت اقتصاد مقاومتی رعایت شده است و در برخی هم نه.

 

[ad_2]

عضویت درگروه بالاسری
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد