امروز

سه شنبه, ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱

  ساعت

۲۰:۰۳ بعد از ظهر

سایز متن   /

[ad_1]

 بر اساس گزارش جدیدی که دیروز بانک مرکزی منتشر کرد، تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی ۱۰ ماهه سال ۱۳۹۴ به بخشهای اقتصادی مبلغ ۲۹۸۴٫۲ هزار میلیارد ریال می‌باشد که در مقایسه با ۱۰ ماهه سال گذشته مبلغ ۲۸۲٫۱ هزار میلیارد ریال (معادل ۱۰٫۴ درصد) افزایش داشته است.

افزایش ۱۰ درصدی مجموع تسهیلات پرداختی بانک ها در ده ماهه امسال در حالی است که تسهیلات پرداختی به بخش بازرگانی ۱۵٫۵ درصد و خدمات بیش از ۱۴٫۱ درصد افزایش داشته است، ولی تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش صنعت و معدن تنها ۲٫۳ درصد افزایش داشته و تسهیلات بانک ها به مسکن و ساختمان نیز ۲ درصد کاهش داشته است.

همچنین تسهیلات بانک ها به بخش کشاورزی با رشد ۸ هزار میلیارد تومانی، ۴۰ درصد افزیش داشته است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، شاهد دیگر بر کم توجهی دولت یازدهم به بخش تولید به ویژه در صنعت و معدن و مسکن و ساختمان کاهش سهم این دو بخش از تسهیلات بانک ها در ده ماهه سال جاری است، به گونه ای که سهم صنعت و معدن از تسهیلات بانکی از ۳۱ درصد در سال ۹۳ به ۲۸٫۷ درصد در سال ۹۴ کاهش داشته و سهم ساختمان و مسکن هم از ۱۲ درصد به ۱۰٫۷ درصد رسیده است.

این در حالی است که سهه بخش بازرگانی از کل تسهیلات بانک‌ها از ۱۳٫۲ درصد در سال ۹۳ به ۱۳٫۸ درصد در سال جاری افزایش داشته و سهم بخش خدمات هم از ۳۶٫۵ درصد به ۳۷٫۸ درصد رسیده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، متاسفانه در خبری که روابط عمومی بانک مرکزی از این گزارش منتشر کرده است، تنها به افزایش ۲٫۳ درصدی تسهیلات بانک‌ها به بخش صنعت و معدن اشاره شده و بقیه جوانب این گزارش که از جدول زیر استخراج شده، به نوعی سانسور شده است که شائبه سیاسی کاری دارد و به مقامات بانک مرکزی که همواره بر صداقت در گفتار تاکید می‌کنند، توصیه می شود، برای انتشار کامل این گونه گزارش ‌ها در روابط عمومی برای جلوگیری از شائبه سیاسی کاری ، موارد را به مدیران روابط عمومی این بانک گوشزد کنند.

 

[ad_2]

عضویت درگروه بالاسری
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد