امروز

شنبه, ۲۹ مرداد , ۱۴۰۱

  ساعت

۰۹:۵۸ قبل از ظهر

سایز متن   /

[ad_1]

سرتیپ «منصور الترکی» سخنگوی امنیتی وزارت کشور عربستان در کنفرانس خبری روز چهارشنبه (دیروز) ادعا کرد نیروهای حزب‌الله لبنان، انصارالله یمن و «علی عبدالله صالح» رئیس حزب کنگره مردمی یمن در تروریسم در قاچاق مواد مخدر در عربستان نقش دارند.الترکی گفت: ما دقیقا منابع اصلی قاچاق مواد مخدر به عربستان را نمی‌دانیم اما بخوبی آگاهیم که کسانی که ما را با تروریسم هدف قرار دارند، دقیقا همان کسانی هستند که در قاچاق مواد مخدر نقش دارند و بعید نمی‌دانیم که در این مسئله نقش داشته باشند.

الترکی در این کنفرانس خبری که در باشگاه افسران برگزار شد، در ادامه ادعاهای بی‌پایه خود بدون ارائه هیچ مدرک مستندی گفت: گزارش‌های بین‌المللی حاکی از آن است که از اراضی سوریه برای عملیات تولید آمفیتامین استفاده می‌شوند و سوریه به بزرگترین کشور تولید این ماده برای گروه‌های جنگجو در آن تبدیل شده است. قاچاق این مواد به عربستان به معنای قرار داشتن یک نظام یا گروه مشخص در پشت این قاچاق نیست.

وی در ادامه وجود کارخانه تولید مواد مخدر در عربستان یا دخالت زنان در قاچاق این مواد را تکذیب کرد.

او در حالی گفته است که بعید نمی‌داند انصارالله و حزب‌الله در قاچاق مواد مخدر به عربستان، نقش دارند، که چندی پیش لبنان یک شاهزاده سعودی را به همراه هزاران قرص روانگردان و مواد مخدر در فرودگاه بیروت بازداشت کرد و تلاش‌های عربستان و فشار این کشور بر لبنان هنوز سبب آزادی او نشده است.

این اتهام عربستان، همان اتهامی است که آمریکا به حزب‌الله می‌زند و سید حسن نصرالله معتقد است که برای تخریب وجهه حزب‌الله، به مقاومت لبنان نسبت داده می‌شود.

بهمن‌ماه گذشته اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا (DEA) مدعی شده بود که چندین نفر از اعضای حزب‌الله را به اتهام استفاده از میلیون‌ها دلار از فروش ماده مخدر «کوکائین» در آمریکا و اروپا برای خرید سلاح در سوریه دستگیر شده‌اند.

اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا اعلام کرد که در بین افراد دستگیر شده از حزب‌الله، «محمد نورالدین» به چشم می‌خورد که مقامات آمریکایی مدعی هستند پولشوی لبنانی برای بازوی مالی حزب‌الله به حساب می‌آید (جزئیات بیشتر).

شبکه سعودی العربیه نیز چندی پیش ادعا کرده که حزب الله لبنان یک سوم ثروت خود را از راه فروش مواد مخدر به دست می آورد. برای اثبات این ادعا اعلام کرد که در سبتامبر سال ۲۰۱۲ یکی از اعضای برجسته در مجلس نمایندگان آمریکا فاش کرده که حزب الله لبنان ۳۰% از درآمد سالیانه خود را از قاچاق، تولید و فروش مواد مخدر کسب می کند.

این نماینده پا را در این اتهامات فراتر از حد معمول گذاشت و مدعی شد که گروههایی وابسته به وزارت اطلاعات ایران نیز با استفاده از خطوط هوایی و راههای دریایی و زمینی مواد مخدر را از لبنان به ایران و برعکس و سپس به اروپا، آفریقا و از طریق آمریکای لاتین و مکزیک به ایالات متحده برای فروش به شبکه های مافیایی مواد مخدر منتقل می کنند. در همین راستا بود که شماری از شخصیت های سیاسی و حقوقی آمریکا در دسامبر ۲۰۱۱ علیه برخی از موسسه‌های مالی آمریکایی- لبنانی در ایالات متحده شکایت کردند.

 

نصرالله گفته بود: آمریکا تلاش می کند با اعمال فشار جدید و وارد کردن اتهاماتی از قبیل تجارت مواد مخدر و پول شویی، حزب الله را در لیست سازمان های تروریستی قرار دهد.

دبیر کل حزب‌الله در پاسخ به اتهام تجارت عناصر عضو این حزب، اساسا هرگونه تجارت و کارهای اقتصادی را رد کرده و گفته بود که «ما دست به کار تجاری و سرمایه‌گذاری نمی‌زنیم اما دارایی‌هایی که در اختیار داریم، خرج نهادهای حزب‌الله و خانواده‌های شهدایمان می‌کنیم».

[ad_2]

عضویت درگروه بالاسری
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد