واژه سلفی چیست و از کجا آمده؟ + اولین عکس سلفی جهان

واژه سلفی چیست و از کجا آمده؟ + اولین عکس سلفی جهانReviewed by بلانیان on Aug 29Rating:

سلفی(Selfie) به عکسی گفته می‌شود که یک فرد با موبایل یا وب کم از خود و یا خود و همراهانش ثبت می‌کند. معادل فارسی سلفی “خود عکس” می‌باشد.

 عکس سلفی - سلفی - گرفتن عکس سلفی - واژه سلفی - selfi - اولین عکس سلفی جهان

واژه Selfie مدتی است که بسیار فراگیر شده و به وفور در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌شود. این واژه حتی به فرهنگ لغات آکسفورد هم وارد شده است. جالب اینکه اکسفورد واژه سلفی را به عنوان واژه سال ۲۰۱۳ اتنتخاب کرد! به گفته آن‌ها، استفاده از این واژه در سال ۲۰۱۳ ، ۱۷ هزار بار نسبت به سال ۲۰۱۲ رشد داشته است.

سلفی چیست؟

سلفی به عکسی اطلاق می‌شود که یک فرد با یک تلفن همراه یا وب کم «از خود و یا خود و همراهانش» ثبت می‌کند و آن را در یک سایت یا شبکه اجتماعی به اشتراک می‌گذارد. به گزارش CCN واژه سلفی برای نخسیتن بار در ۱۳ سپتامبر سال ۲۰۰۲ و در یک چت روم به کار رفته است. در این سال یک مرد استرالیایی با بارگذاری یک سلفی از خودش، از دیگر کاربران به خاطر فوکوس نبودن وب کم و واضح نبودن عکس (به دلیل مستی) عذرخواهی کرده و یاد آور شده که این عکس، یک سلفی است. با این حال ۹ سال طول کشید تا از این واژه برای نشان گذاری عکس‌های سلفی استفاده شود.

در ۱۶ ژانویه ۲۰۱۱ بود که کاربری بنام «جنیفر لی» برای نشان گذاری یک عکس از این واژه استفاده کرد. در اینستاگرام با جستجوی هشتگ Selfie درمی‌یابید که بیش از ۱۵۰ میلیون عکس با هشتگ سلفی نشانه گذاری شده است.

اولین عکس سلفی جهان

با تمام این احوال، اولین عکس سلفی سال‌های سال پیش و در ۱۸۳۹ گرفته شد. این عکس را عکاسی به نام رابرت کورلنیوس از خودش گرفته است. ثبت چنین عکسی با توجه به فناوری آن دوران بین سه تا ۱۵ دقیقه زمان برده است.

 عکس سلفی - سلفی - گرفتن عکس سلفی - واژه سلفی - selfi - اولین عکس سلفی جهان

چند نکته جالب راجع به عکاسی سلفی

اگر شما هم جزو آن دسته از کاربران موبایل هستید که به عکس‌برداری Selfie از خود و جمع دوستانتان علاقه دارید و تصاویر سلفی زیادی را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارید، احتمالا خواندن این مطلب برای شما جالب خواهد بود.

حالت سر بانوان هنگام برداشت سلفی:

طبق یک پژوهش که نتایج آن در نشریه «نشنال جئوگرافیک» منتشر شده است، اغلب بانوان برزیلی هنگام برداشت یک سلفی، به طور میانگین ۱۷ درجه سرشان را به سمت پایین متمایل می‌کنند. بانوان نیویورکی هم حدود ۱۰ درجه موقع ثبت سلفی سرشان را پایین می‌گیرند.

سلفی بیشتر، محبوبیت کمتر:

آخرین بررسی‌ها بر روی سلفی‌های شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و فیسبوک نشان می‌دهد که هر چه تعداد سلفی‌های به اشتراک گذاشته شده از یک فرد افزایش می‌یابد، واکنش مخاطبین کمتر و کمتر می‌شود. چنین عکس‌هایی لایک کمتری می‌گیرند!

خانم‌ها مشتریان پرو پا قرص سلفی:

نشنال جئوگرافیک در ادامه بررسی از کاربران در شهرهای نیویورک، بانکوک، برلین و مسکو به این نتیجه رسیده که بانوان بیش از آقایان به گرفتن سلفی علاقه دارند. متوسط سن خانم‌های سلفی باز نیز از متوسط سن مردان پایین‌تر است. در بانکوک زنان سلفی گیر به طور متوسط ۲۰ سال و مردان ثبت کننده سلفی به طور متوسط ۲۳ سال دارند. این آمار برای نیویورک که بالاترین متوسط سن ثبت سلفی را دارد به ترتیب ۲۴ سال برای زنان و ۲۷ سال برای مردان است.

شادترین‌ و غمگین‌ترین‌ سلفی‌ها:

سلفی‌های منتشر شده از کارابران در بانکوک در مجموع سلفی‌های شادتری بوده‌اند و در نقطه مقابل سلفی‌های مردمان مسکو و برلین چهرهای غمگین‌تری را به تصویر کشیده‌اند.

گردآوری: مجله اینترنتی ستاره

About Author

Add a Comment