امروز

جمعه, ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱

  ساعت

۲۱:۲۳ بعد از ظهر

سایز متن   /

چرا باید دیگران راببخشیم؟

چه لزومی دارد کارهای زشت و زننده اطرافیانمان که در قبال ما انجام دادند را ببخشیم و از کنارش بگذریم؟

بخشیدن دیگران

 برای همه ما بسیار پیش آمده که از رفتار یا گفتار دیگران رنجیده خاطر شده‌ایم. قطعا تصدیق می‌کنید که هیچیک از ما هم نه قدرت عوض کردن همه آدم‌ها را مطابق میل و خواسته خود داریم و نه حق این کار را داریم. بنا بر این منطقی‌ترین شیوه برای این که کمترین آسیب متوجه ما بشود بخشیدن دیگران است
وقتی کسی کاری انجام می‌دهد که به طریقی به شما آسیب می‌زند، بخشیدن وی معمولا کار ساده‌ای نیست. به هر حال اگر خشم و رنجشی حاصل از اعمال و رفتار دیگران را بتوانید مهار کنید،‌می‌بینید دلایل خوب بسیاری وجود دارد که شما باید به خاطر آنها تلاش کنید تا دیگران را ببخشید.

چرا باید دیگران راببخشیم؟

۱ – زمان ارزشمند است

آیا می‌ارزد که شما زمان و انرژی زیادی را صرف اشتباهی کنید که کسی در حق شما انجام داده است؟ تمرکز کردن انرژی روی اتفاقات گذشته، بدون شک فقط اتلاف وقت است زیرا هیچ راهی وجود ندارد که بتوان آنچه را که اتفاق افتاده تغییر داد. وقتی شما کسانی را که در حق‌تان بی انصافی  کرده‌اند، می‌بخشید،‌ در واقع انرژی و زمانی را که باید صرف فکر کردن به خاطرات منفی کنید،‌ پس انداز کرده‌اید و می‌توانید از این زمان و انرژی برای مولد بودن و پربار بودن در زمان حال استفاده کنید.

۲ – احساس موفقیت و بهبودی کنید

زمانی که کسی را مورد عفو و بخشش قرار می‌دهید، متوجه می‌شوید که در سلامت روح و روان خود احساس بهبودی می‌کنید. وقتی کسی را می‌بخشید و از گناهش می‌گذرید،‌ در واقع خود را از گرایشات و تمایلات منفی در زندگی خلاص می‌کنید و این رهایی باعث می‌شود شادتر باشید و از زندگی بیشتر لذت ببرید. احساسات منفی مثل خشم و تندخویی می‌تواند مانع شما در نیل به اهداف‌تان بشود. وقتی دیگران را می‌بخشید،‌ برای شما تمرکز در زمان حال آسان‌تر می‌شود. بنا بر این شانس موفقیت در زندگی به شدت افزایش می‌یابد.

۳ – سلامت جسمی افزایش می‌یابد

فکر کردن به گذشته و تجربیات بد و احساس خشم و عصبانیت در مورد آنها، به سلامت جسمی شما هم آسیب وارد می‌کند زیرا باعث وارد آوردن فشار روحی و روانی به شما می‌شود. استرس عامل بسیاری از بیماریهای فیزیکی مانند سردرد، فشار خون،‌ بیماری‌های قلبی و مشکلات گوارشی است. حتی شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد استرس موجب تغییر شکل گلبول‌های قرمز خون شده و سیستم ایمنی بدن را مختل می‌کند.

وقتی کسی را به خاطر اینکه در گذشته آسیبی به شما وارد کرده، می‌بخشید،‌ خاطرات منفی را از ذهن خود پاک می‌کنید و در نتیجه استرسی که در پی آن ایجاد می‌شود را از خود دور می‌کنید. و قطعا متوجه می‌شوید که حال جسمی بهتری هم به شما دست می‌دهد

۴ – محبوب تر باشید

با کنترل خشم و عصبانیت در قلب خود و شادی که در سایه آن به شما دست می‌دهد، باعث می‌شود با اطرافیان خود بهتر رفتار کنید. اگر در این مورد تردید دارید، ببینید خود شما در ارتباط با آدم‌های منفی و مثبت چه احساسی دارید؟ در بخشش لذتی بی پایان است که در واقع با خشم و رنجش معاوضه می‌شود و این شادی نه تنها حال خودتان را خوب می‌کند بلکه انسان‌های دیگر را بیشتر جذب شما می‌کند.
وقتی شما احساس مثبتی داشته باشید، متوجه می‌شوید که آسان‌تر و بهتر می‌توانید خونسردی خود را حفظ کنید و در زندگی به جای سخت‌گیری، بیشتر شاد باشید و لبخند بزنید و همین موضوع باعث می‌شود بیشتر محبوب دیگران باشید و کمتر تحت تاثیر سخن و اعمال دیگران قرار بگیرید.

۵ – کمتر رنج بکشید

وقتی کسی به شما اجحاف می‌کند، این بی انصافی، ملامت و سرزنش را با خود به همرا می‌آورد. در حالی که اگر در همان ابتدای کار او را ببخشید، این ملامت کردن‌های متوالی را از خود دور کرده‌اید. و با عدم بخشش،‌این خود شما هستید که این رنجش احساس را دایم با خود دارید. پس وقتی شما مقصر اتفاقاتی که افتاده، نیستید چرا رنج ناشی از آن را به دوش بکشید؟ رنجش و درد احساسی برای اشتباه دیگران غیر منطقی و غیر عقلانی است. تنها راه رها شدن از این درد و رنج، بخشش و رها کردن گذشته در همان زمان گذشته است.

۶ – خودتان را هم ببخشید

بخشش فقط در مورد خطاهای دیگران نیست. ممکن است شما با بخشیدن خودتان به خاطر گناهی که قبلا مرتکب شده‌اید یا سخن نادرستی که بر زبان رانده‌اید، مشکل داشته باشید. مادامی که نتوانید اعمال و گفتار خود را تغییر دهید، پشیمانی تنها هیچ سودی ندارد. به علاوه، گناه باعث نوعی خشم و عصبانیت ویرانگر می‌شود. پس اگر می‌خواهید شاد باشید، باید راهی پیدا کنید تا هرآنچه را که مرتکب شده‌اید یا هر حرفی را که زده‌اید بپذیرید. اگر بتوانید اتفاقاتی را افتاده‌اند بپذیرید،‌می‌توانید مسیر زندگی خود را در جهت پیشرفت و تعالی تغییر دهید.

همیشه بخشنده باشید و زندگی خود را پربار سازید که همین بهترین دلیل یرای بخشندگی است.

عضویت درگروه بالاسری
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد