نشانه های سکته مغزی

نشانه های سکته مغزیReviewed by بلانیان on Aug 29Rating:

آگاهی از پنج نشانه هشداردهنده سکته مغزی برای تمام افراد ضروری و بسیار حائز اهمیت است چون وقتی علائم این عارضه آغاز شوند به سرعت پیشروی و زمان را برای امدادرسانی به موقع به بیمار محدود می کنند.


نشانه های سکته مغزی

آگاهی از پنج نشانه هشداردهنده سکته مغزی برای تمام افراد ضروری و بسیار حائز اهمیت است چون وقتی علائم این عارضه آغاز شوند به سرعت پیشروی و زمان را برای امدادرسانی به موقع به بیمار محدود می کنند.

سکته مغزی اغلب کشنده است و بنابراین آگاهی از علائم آن می تواند جان بیمار را به موقع نجات دهد.


آمارها نشان می دهد که در آمریکا سکته مغزی از عوامل اصلی مرگ و میر است و در کنار آن بیماری های قلبی و سرطان قرار می گیرند. اما نکته مهم تر و حتی منفی تر در مورد سکته مغزی این است که این عارضه عامل اصلی ناتوانی های جسمی و ذهنی و از کارافتادگی است که موجب بروز مشکلات جدی در تکلم، حافظه و تحرک می شود.


سکته در واقع نوعی حمله مغزی است که سلول های مغزی را نابود می کند. هر چند علائم اصلی سکته در زنان و مردان یکسان است اما در زنان علائم منحصر به فردی بروز می کند که مختص جنسیت آنها است.
سکته خفیف و شدید هر دو علائم مشابهی دارند. حدود ۹۰ درصد از کل موارد سکته مغزی از نوع سکته ایسکمیک هستند. این نوع سکته حاصل بسته شدن عروق سرخرگی است که در آن لخته های خونی مانع از رسیدن جریان خون به مغز می شوند. در این وضعیت مغز با کمبود اکسیژن و موادغذایی مواجه شده و در نتیجه سلول های مغزی تلف می شوند.


تنها ۱۰ درصد از موارد سکته مغزی از نوع سکته های ناشی از خونریزی هستند. این نوع سکته زمانی رخ می دهد که یک رگ خونی ظریف در مغز سوراخ شده و یا واقعا پاره می شود. تاثیر مخرب سکته روی بافت مغز می تواند به همان اندازه آسیب ناشی از حمله قلبی روی بافت قلب باشد.


پنج نشانه هشدار دهنده سکته مغزی
علائم سکته مغزی به طور ناگهانی آغاز می شوند به همین خاطر توجه به زمان شروع هر یک از این پنج علائم در زنان و مردان حائز اهمیت است. این علائم عبارتند از:


۱- احساس کرختی یا ضعف که معمولا فقط در یک طرف صورت یا بدن، در یک دست یا پا و بسیار ناگهانی بروز می کند.
۲- گیجی که موجب نامفهوم شدن ناگهانی گفتار و دشواری در پیدا کردن واژه های مناسب و یا حتی ناتوانی در درک گفته های دیگران می شود.
۳- مشکل در راه رفتن که ناشی از سرگیجه ناگهانی، از دست دادن تعادل و از دست دادن هماهنگی است.
۴- تاری ناگهانی دید که موجب مشکل در بینایی در یک یا هر دو چشم می شود. گاهی نیز فرد دچار دوبینی یا تیره شدن کلی دید می شود.
۵- سردرد غیرعادی و فوق العاده شدید که شبیه به یک ضربه ناگهانی است و گاهی با سرگیجه و حالت تهوع همراه است.
هر چند موارد فوق شایعترین علائم مشترک هشداردهنده سکته در زنان و مردان هستند اما بررسی ها نشان می دهد در زنان پنج نشانه بیشتر نیز مشاهده می شود که این علائم مخصوص جنسیت آنهاست و در مردان اغلب دیده نمی شوند. این علائم عبارتند از:
احساس خستگی ناگهانی افتادن یا تشنج ناگهانی
تشدید ناگهانی ضربان قلب بروز درد ناگهانی در قفسه سینه، دست، پا و صورت تنگی نفس به طور ناگهانی و یا سکسکه
سکته یک حالت جدی اورژانسی است و برای متوقف کردن آسیب های احتمالی به مغز بیمار فقط سه ساعت فرصت وجود دارد. بنابراین هر نوع نشانه و علامتی صرف نظر از کوچک بودن آن باید فورا مورد توجه قرار بگیرد.

About Author

Add a Comment