امروز

دوشنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۵:۱۱ بعد از ظهر

سایز متن   /

[ad_1]

غول‌های جاده مخصوص همچنین با کاهش تیراژ در بهمن‌ماه و نسبت به دی نیز مواجه شدند تا روند صعودی تولید ماهانه آنها متوقف شود. بر این اساس، در مجموع تا پایان بهمن‌ماه امسال، ۷۳۱ هزار و ۳۵۹ دستگاه انواع محصولات سواری در ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو به تولید رسیده که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، کاهشی حدودا ۵/ ۸ درصدی را نشان می‌دهد. به گزارش دنیای اقتصاد ، این سه خودروساز همچنین در بهمن‌ماه، ۸۰هزار و ۸۲۰ دستگاه انواع محصولات سواری را تولید کرده‌اند تا در مقایسه با دی ماه، کاهشی ۵/ ۵ درصدی را تجربه کنند. مطابق با آمار اعلامی، ایران خودرویی‌ها طی بهمن امسال، ۴۷ هزار و ۷۶۶ دستگاه محصول را به تولید رسانده‌اند که در مقایسه با دی ماه، حدود ۵/ ۸ درصد کمتر بوده است. این شرکت همچنین در ۱۱ ماه امسال، تیراژی ۴۳۵ هزار و ۳۴۴ دستگاهی از خود به جا گذاشته که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، کاهشی ۳/ ۸ درصدی را نصیب بزرگ‌ترین خودروساز ایران کرده است. از سایپا نیز خبر می‌رسد که این شرکت تا پایان بهمن‌ماه ۱۹۴ هزار و ۲۸۹ دستگاه تیراژ داشته که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۱۴ درصد افت را به خود می‌بیند. پارس‌خودرویی‌ها اما با توجه به تیراژ ۱۰۱ هزار و ۷۲۶ دستگاهی شان، توانسته‌اند افزایشی ۲/ ۴ درصدی را در ۱۱ ماه امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کنند.

کاهش تولید خودروسازان در شرایطی است که طبق برنامه وزارت صنعت، باید یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه خودرو طی سال‌جاری به تولید برسد و با توجه به آمار فعلی، بعید است خودروسازان حتی به تیراژ یک میلیون دستگاه نیز دست پیدا کنند. در این شرایط باید منتظر ماند و دید وزارت صنعت برای سال آینده چه برنامه‌ای را به خودروسازان خواهد داد و آیا باز هم بر افزایش تیراژ تاکید خواهد کرد یا اینکه به ثبات تولید قناعت می‌کند، اما کاهش تولید خودرو در شرایطی رخ داده که ابرهای تحریم از آسمان کشور کنار رفته‌اند و از همین رو انتظار می‌رود صنایع داخلی به‌خصوص خودروسازی، با رشد کمی و کیفی مواجه شوند. با این حال، خودروسازان فعلا نتوانسته‌اند در پسابرجام آماری مثبت را در تولید، از خود به جا بگذارند و باید منتظر ماند و دید در ماه‌های آینده چه خواهند کرد.

افت پژوها به جز ۲۰۶

به سراغ جزئیات آمار تولید ۱۱ ماهه خودروسازان کشور برویم و ببینیم وزارت صنعت چه کارنامه‌ای را از آنها در این مدت منتشر کرده است. طبق آمار، ایران خودرو در ۱۱ ماه امسال، ۴۳۵ هزار و ۳۴۴ دستگاه انواع محصول سواری را به تولید رسانده تا در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، حدود ۸/ ۵ درصد کاهش تولید را تجربه کرده باشد. ایران خودرویی‌ها البته طی بهمن‌ماه امسال و در مقایسه با دی، ۵/ ۸ درصد کاهش تولید را به خود دیده‌اند. در بین محصولات تولیدی این شرکت، تیراژ پژو ۲۰۶ (در مجموع مدل‌های‌هاچ‌بک و صندوقدار) نیم درصد افزایش پیدا کرده؛ به‌نحوی‌که ۹۶ هزار و ۸۳۰ دستگاه از این خودرو طی ۱۱ ماه امسال به تولید رسیده است. ۲۰۶ پس از ۴۰۵ و پارس، پرتیراژترین محصول ایران خودرو به شمار می‌رود.

دیگر محصول پژویی ایران‌خودرو به نام پارس نیز تیراژی ۱۰۴ هزار و ۹۸۳ دستگاهی را در ۱۱ماه امسال تجربه کرده تا پس از ۴۰۵، دومین خودرو پر تیراژ در این شرکت باشد. پارس با وجود این آمار تولید، با کاهش ۲۴ درصدی تیراژ در ۱۱ ماه امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته روبه‌رو شده است. به جز تبریز، سایر سایت‌های شهرستانی ایران خودرو، پارس را به تولید می‌رسانند و این در حالی است که بیشترین تیراژ آن به سایت مرکزی و کمترین نیز متعلق به فارس است، اما پژو ۴۰۵ نیز یکی دیگر از محصولات پژویی ایران‌خودرو در ۱۱ ماه امسال به حساب می‌آید که علاوه‌بر سایت مرکزی، در مشهد نیز تولید می‌شود. این خودرو طبق آمار منتشره، تیراژی ۱۰۷ هزار و ۸۴۶ دستگاهی در ۱۱ ماه امسال داشته تا در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، کاهشی سه دهم درصدی را تجربه کند.

اما ایران خودرویی‌ها در تولید سمند نیز با افت تولید روبه‌رو شده‌اند. آمار می‌گوید، در مجموع ۷۷ هزار و ۲۱۸ دستگاه سمند در ایران خودرو طی ۱۱ ماه امسال به تولید رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، از کاهش ۸/ ۱۶ درصدی این محصول حکایت دارد. به مشهد برویم و ببینیم ایران خودرویی‌ها در این سایت خود چه کارنامه تولیدی را به جا گذاشته‌اند. آن‌طور که آمار می‌گوید، سایت خراسان ایران‌خودرو تا پایان بهمن‌ماه امسال یک هزار و ۱۴۷ دستگاه سوزوکی گرندویتارا را مونتاژ کرده تا تولید این شاسی‌بلند ژاپنی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدودا ۸/ ۱ برابر شود. این در شرایطی است که ایران خودرو خراسان در بهمن‌ماه امسال تنها ۵۳ دستگاه ویتارا مونتاژ کرده است. این شرکت البته تیراژ‌هایما (شاسی‌بلند چینی ایران خودرو) را به ۵۹۶ دستگاه رسانده است.‌هایما که از تابستان امسال میهمان ایران خودرو شده، به شرکت‌هایماموتور چین تعلق دارد. اما آن طور که آمار ۱۱ ماهه تولید روایت می‌کند، ایران خودرو در تولید دنا با رشد و در تولید رانا با افت مواجه شده است. طبق آمار منتشره، رانا با تیراژی ۱۳ هزار و ۵۸۶ دستگاهی در ۱۱ ماه امسال، کاهشی ۶/ ۴۴ درصدی را تجربه کرده و این در حالی است که دنا به‌عنوان دیگر محصول داخلی ایران خودرو، افزایش تیراژ را به خود می‌بیند. طبق آمار اعلامی، دنا تیراژی ۱۵ هزار و ۳۸۲ دستگاهی را تا پایان بهمن امسال از خود به جا گذاشته و این موضوع سبب شده تا تولید خودرو موردنظر در مقایسه با ۱۱ ماه مشابه سال گذشته، حدودا ۳/ ۳ برابر شود.

دنده عقب پراید و تیبا

به سایپا برویم جایی که همچنان پراید را به عنوان پرتیراژترین محصول، به خود می‌بیند. بر اساس آمار منتشره، سایپا در بهمن‌ماه و نسبت به دی، ۵/ ۵ درصد کاهش تولید را تجربه کرده و این در شرایطی است که تولید ۱۱ ماهه این شرکت، افتی ۱۴ درصدی را به خود می‌بیند. همچنین پارس‌خودرو که زیرمجموعه سایپا به‌شمار می‌رود، طی ۱۱ ماه امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افزایشی ۲/ ۴ درصدی را تجربه کرده است.

در بین محصولات تولیدی گروه سایپا، رکورد تیراژ همچنان در دست پراید قرار دارد، چه آنکه به روایت آمار، سایپا و پارس‌خودرو در مجموع ۱۸۲ هزار و ۵۷۶ دستگاه پراید تا پایان آبان‌ماه امسال به تولید رسانده‌اند که این موضوع از افت ۸/ ۱۹ درصدی این خودرو حکایت دارد. در حالت تفکیکی اما پارس‌خودرویی‌ها با تیراژی ۶۶ هزار و ۶۳۹ دستگاهی، ۱/ ۱۹ درصد کاهش را در تولید پراید تجربه کرده‌اند و سایپا نیز که ۱۱۵ هزار و ۹۳۷ دستگاه از این محصول را به تولید رسانده، افتی ۲۰/ ۲ درصدی را به خود می‌بیند. پراید اگرچه با افت تیراژ روبه‌رو شده، اما همچنان بیشترین تعداد تولید را در خودروسازی کشور در اختیار دارد، هرچند ظاهرا قرار است از سال ۹۶ به تدریج از تیراژ آن کاسته شود. در کنار پراید اما تیبا نیز با افت تیراژ روبه‌رو شده، چه آنکه سایپایی‌ها در ۱۱ ماه امسال ۶۹ هزار و ۷۳۳ دستگاه از این محصول را به تولید رسانده‌اند تا در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، کاهشی ۱/ ۱۱ درصدی را تجربه کرده باشند. تیبا علاوه‌بر سایت مرکزی سایپا، در سایت کاشان این شرکت نیز به تولید می‌رسد. حدود چهار هزار و ۵۰۰ دستگاه از تیباهای تولیدی در ۱۱ ماه امسال، دوگانه سوز بوده‌اند که همه آنها در سایت کاشان به تولید رسیده‌اند، اما افت تولید پراید و تیبا در شرایطی است که سایپا در۱۱ ماه امسال پنج هزار و ۸۵۹ دستگاه سراتو را به تولید رسانده و با این حساب توانسته تیراژ این مونتاژی کره‌ای را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳ برابر کند.

علاوه‌بر این خودرو، سایپایی‌ها به همراه زیرمجموعه خود (پارس‌خودرو)، محصولی به نام برلیانس را نیز مونتاژ می‌کنند، خودرویی چینی که در ۱۱ ماه امسال تیراژی ۸ هزار و ۲۹۸ دستگاهی داشته است. در حالت تفکیکی، سایپایی‌ها یک هزار و ۴۷۲ دستگاه و پارس‌خودرویی‌ها نیز ۶ هزار و ۸۲۶ دستگاه برلیانس را طی ۱۱ ماه امسال مونتاژ کرده‌اند. دیگر محصول سایپا به نام آریو نیز تا پایان بهمن امسال، تیراژی یک هزار و ۲۸۸ دستگاهی را از خود به جا گذاشته است، خودرویی که در سایت بن رو این شرکت مونتاژ می‌شود. با توجه به این آمار، تیراژ آریو در مقایسه با ۱۱ ماه سال گذشته حدودا ۲/ ۵ برابر شده است. نگاهی هم اما به حال و روز تندر-۹۰ بیندازیم، خودرویی که آمار می‌گوید با افزایش تیراژ طی ۱۱ ماه امسال روبه‌رو شده است. بر این اساس، تیراژ تندر-۹۰ در بازه زمانی موردنظر به ۴۵ هزار و ۹۷۳ دستگاه رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۲/ ۸۶ درصد افزایش را به خود می‌بیند. در حالت تفکیکی، ایران خودرویی‌ها با تیراژی ۱۷ هزار و ۷۱۲ دستگاهی، ۷/ ۸۵ درصد در تولید تندر-۹۰ رشد کرده‌اند و پارس‌خودرو نیز که ۲۸ هزار و ۲۶۱ دستگاه تندر را به تولید رسانده، ۶/ ۸۵‌درصد افزایش تیراژ داشته است.

 

عضویت درگروه بالاسری
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد