امروز

سه شنبه, ۴ تیر , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۲:۱۲ بعد از ظهر

سایز متن   /

بیوگرافی و زندگینامه مرحوم دنیا فنی زاده

بیوگرافی و زندگینامه مرحوم دنیا فنی زاده

دنیا فنی زاده متولد ۲۰ آبان ۱۳۴۶ بود، او فعالیت هنری اش را در سال ۱۳۶۴ با عروسک گردانی برنامه «چتر»  آغاز کرده است و در سال ۱۳۶۹ با عروسک گردانی فیلم سینمایی «گربه آوازخوان» در سینما ادامه داده است.

زندگینامه دنیا فنی زاده
دنیا فنی زاده (درگذشته ۸ دی ۱۳۹۵) عروسک گردان ایرانی و دختر پرویز فنی زاده بازیگر ایرانی بود.

به گزارش آکابانو: دنیا فنی زاده از کودکی به خاطر شغل پدرش معمولاً در جشنواره های مختلف کودک و نوجوانی که در ایران برگزار می شد حضور داشت و آثار داخلی و خارجی شرکت کننده در این جشنواره ها را می دید. همین مسئله سبب شد تا از کودکی با تولیدات و نوع آثار عروسکی که برای کودک و نوجوان ساخته می شود آشنا شود. پس از آن، کم کم که از برنامه های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بیشتر استفاده کرد، تکرار دیدن این آثار موجب علاقهٔ او به حضور در این رشته شد و در نهایت با انتخاب رشتهٔ عروسک گردانی برای همیشه در دنیای کودکان و نوجوانان باقی ماند.  او هدف و دغدغهٔ مهم زندگی اش را شاد کردن کودکان و نوجوانان می داند.

بیوگرافی و زندگینامه مرحوم دنیا فنی زاده

فعالیت های دنیا فنی زاده
فنی زاده نخستین بار در سال ۱۳۶۴ در برنامهٔ عروسکی تلویزیونی «چتر با آواز باران» عروسک گردانی را تجربه کرد. این برنامه برای شبکهٔ اول سیما در قسمت های ۲۵ دقیقه ای طراحی شده بود که در آن ۲ عروسک جوجه وجود داشت که فنی زاده عروسک گردانی و آوازخوانی یکی از آن ها را بر عهده داشت. وی پس از آن در کاری با نام «زاغچهٔ کنجکاو» به کارگردانی رضا فیاضی حضور داشت. او با حضور در این برنامه ها کم کم جای خود را به عنوان عروسک گردان در تلویزیون تثبیت کرد. عروسک گردانی در آثاری چون «گربه آوازخوان» ساخته کامبوزیا پرتوی از دیگر آثار او در این دوره می باشد.

بیوگرافی و زندگینامه مرحوم دنیا فنی زاده

بهرام بیضایی به دنیا فنّی زاده پیشنهاد بازیگری داده بود، ولی وی به خاطر این که پدرش در کودکی دوست نداشت دخترش بازیگر شود نپذیرفت.

وی که قبل از کلاه قرمزی با ایرج طهماسب و حمید جبلی چند کار عروسکی انجام داده و با کار یکدیگر به خوبی آشنا بودند اما با برنامهٔ صندوق پست و ورود کلاه قرمزی به آن بود که به شهرت رسید. کلاه قرمزی که اصلاً قرار نبود در این برنامه ماندگار شود اما ماندگار شد و بدل به مشهورترین کار وی گشت.

از نظر فنی زاده شکل ظاهری عروسک چندان مهم نیست. او ساختار بیرونی عروسک چندان مهم نمی داند و برایش بیش از هر چیز سازندهٔ عروسک مهم است زیرا معتقد است تا زمانی که یک عروسک به خوبی ساخته نشود، عروسک گردان نمی تواند به خوبی با آن عروسک ارتباط برقرار کرده و آن را حرکت دهد. فنی زاده بیش از این که به دنبال عروسک های زیبا باشد به دنبال عروسکی ست که بتواند با آن خوب کار کند. در مرحلهٔ بعدی اهمیت، گروه تولید برای وی اهمیت دارد و این که برای ساخت برنامه چه قدر فکر و اندیشه برای گروه مهم است و چه قدر برای برنامهٔ عروسکی کار می کنند.

بیوگرافی و زندگینامه مرحوم دنیا فنی زاده

آثار دنیا فنی زاده
* گربه آوازخوان
*  کلاه قرمزی و پسرخاله
*  کلاه قرمزی و سروناز
*   کلاه قرمزی و بچه ننه
*   کلاه قرمزی ۸۸
* کلاه قرمزی ۹۰
*  کلاه قرمزی ۹۱
*  کلاه قرمزی ۹۲
*  کلاه قرمزی ۹۳
*  کلاه قرمزی ۹۴

درگذشت دنیا فنی زاد
دنیا فنی زاده هنرمند تئاتر عروسکی و عروسک گردان «کلاه قرمزی»، «خاله قورباغه» و برخی عروسک های «شهرموشها» صبح روز چهارشنبه ۸ دی‏ ماه ۱۳۹۵ و پس از مدت ها تحمل بیماری سرطان در یکی از بیمارستان های تهران از دنیا رفت.

عضویت درگروه بالاسری
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد